Three models are available:
- PAW4502-V 2 zones | 2 lines per zone (A+B)
- PAW4504-V 4 zones | 4 lines per zone (A+B)
- PAW4506-V 6 zones | 6 lines per zone (A+B)
It is also equipped with a front panel PTT firefighter microphone with a monitored capsule.
Ideal on applications such as shopping centres, sports complexes, hospitals, EHPAD, schools.
Features :
- Audio power rating: 500W freely distributed between zones up to a maximum of 250W in a single zone.
- 4.3" touch screen for display of alarms and evacuations, zone selection, level adjustment and fault display.
- Monitored firefighter microphone on front panel (included).
- Sends EVACUATION and pre-recorded ALERT messages.
- 1 VOX input / 3 configurable relay outputs.
- Dual A+B outputs per zone.
- Secure front panel button for emergency release with LED indicator.
- Possibility to connect another source or a microphone as auxiliary input.
- Up to 16 microphones can be connected to the call stations
- Possibility to connect up to 4 emergency microphones or alternatively 2 touch screen microphones.
- Possibility to couple PAW4500-VES.
- EN54-4 certified internal charger for secondary power supply at 24Vdc (excluding batteries).
- Standard 19" format for mounting rack (OPTION).